Value for Money

Free

This curriculum-linked activity provides students with the skills to make healthy and affordable food purchasing decisions. Students ‘shop’ for food to compile a healthy breakfast, lunch and dinner that is cheaper than unhealthy versions.

At the conclusion of this lesson, students will be able to:

  • Recognise that a one day menu containing foods that follow the Australian Guide to Healthy Eating is better value for money than one day comprised of Discretionary foods.

 

This lesson plan will download as a Zip folder and contains the following resources:

  • Australian Guide to Healthy Eating Poster
  • Body Monsters Pictures
  • Food Pictures Cost Cards
  • Joe Pictures
  • Menu Group Worksheet
  • Superhero Foods Menu Poster
  • Zombie Foods Menu Poster
  • Zombie Character Pictures
  • Superhero Foods Pictures
  • Superhero Foods Catalogue
  • Value for Money Lesson Plan